top of page

Ciało, umysł, duch – CUD


Harmonia i równowaga tych trzech elementów decyduje i jakości życia, dobrostanie. Nie można mówić o pełni życia i harmonii, gdy któryś z tych elementów jest w zaburzeniu lub jest po prostu zaniedbany. Albo odwrotnie, gdy nadmiernie się na nim koncentrujemy, zaniedbując pozostałe elementy systemu.

CIAŁO

Są osoby, które nadmiernie koncentrują się na ciele, siłownia, maratony, diety, głodówki, przybieranie na wadze, odchudzanie, ćwiczenia - wszystko po to by zapanować nad swoim ciałem, zarządzać nim, kontrolować. Łatwo tu popaść w przesadę. Nie mówię, że aktywność fizyczna i dbanie o ciało są złe, wręcz przeciwnie, z całego serca zachęcam moich klientów/pacjentów do dbania o ciało (tym się przecież zajmujemy w naszych gabinetach), do zrównoważonej aktywności, do łagodnego i dobrego traktowania siebie.

Druga opcja to totalne ignorowanie potrzeb swojego ciała i sygnałów jakie daje. Niestety obserwuję, że bardzo wiele osób traktuje swoje własne ciało jak niewolnika, wymusza pracę ponad siły, nie daje odpowiedniej ilości odpoczynku, nie odżywia właściwie. Pies jak jest zmęczony, to po prostu kładzie się i śpi. A człowiek znajdzie 101 sposobów na zignorowanie sygnałów z ciała, kawa, energetyk i dalej do pracy! Boli? Tabletka i przestanie. Albo samo przejdzie. Głodny? Nie ma czasu, później zjem. Mam wrażenie, że niektóre osoby bardziej dbają o swój samochód niż o swoje ciało i jego potrzeby. A nasze mądre ciała na wiele sposobów mówią nam, czego potrzebują, gdzie jest nierównowaga i czym się trzeba zająć. Trzeba tylko się wsłuchać….i usłyszeć.

UMYSŁ

To wspaniale rozwijać zainteresowania, zgłębiać pasjonujące tematy , dbać o sprawność umysłu, rozwiązywać krzyżówki, prowadzić dysputy. Dbanie o rozwój umysłowy jest bardzo ważne i satysfakcjonujące, ale nie wystarczy dużo czytać, szkolić się , pochłaniać artykuły, filmy, podcasty. Przychodzi mi tu na myśl figura roztrzepanego profesora, przesympatyczna postać, śniadania nie zje, bo się zaczyta, szalika zapomni ale cytatami z ulubionych książek będzie sypać jak z rękawa J

Po drugiej stronie mamy osoby, które skończyły swoją edukację na szkole i kropka. Zainteresowania? Nie mam czasu. Książka? Nie mam czasu. Kino? Nie mam czasu.

DUCH (duchowość)

Duch występuje tu w rozumieniu życia duchowego, ale też psychiki. Średniowiecze europejskie przyniosło postać ascety - człowieka skupionego wyłącznie na sferze duchowej. Ciało miało być poddawane umartwianiu się a nawet chłoście. Całkowicie nieważne, a wręcz tępione jako źródło grzechu. Cieszę się, że te czasy minęły, a może jednak nie?

Z drugiej strony mamy osoby odrzucające wszelką duchowość, wiarę, modlitwę czy medytację. Potrzeby ducha to nie tylko wiara i duchowość, to także potrzeba sensu i znaczenia, refleksji, bliskości, przynależności, miłości.

Nasze ciało i umysł nie są oderwane od psychiki i duchowości. Jesteśmy całością, a zmiana w jednej dziedzinie prowadzi do zmian w pozostałych sferach. W przyrodzie i w człowieku jako części tej przyrody wszystko dąży do homeostazy, stanu naturalnej równowagi. Gdy ciało, umysł i duch są w harmonii i równowadze czujemy się szczęśliwi, pełni energii i zdrowi.

Jeżeli czujesz, że brakuje Ci równowagi, że twój CUD wymaga troskliwej opieki - to zapraszam na zabieg refleksologii stóp lub twarzy. Przyjrzymy się razem temu, co mówi Twoje ciało przez stopy i twarz, posłucham pulsów, obejrzę język, dowiemy się , co Twoje ciało chce Ci powiedzieć.

Jeżeli czujesz wyczerpanie gonitwą dnia codziennego, zapraszam na cudowne masaże ajurwedyjskie, które pięknie integrują ciało, umysł i ducha.

Jeżeli masz poczucie zblokowania, braku energii, zmęczenia i pragniesz zmiany w swoim życiu, zapraszam na zabiegi bioenergetyczne Access Bars i Access Face Lift.

333 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak się przygotować do masażu?

Jeżeli to Twoja pierwsza wizyta u nas i nie wiesz, czego oczekiwać, czy zabrać ze sobą ręcznik, jak się ubrać, zachować itd. , to warto się zapoznać z tymi poradami : Zachowaj higienę jak na herbatkę

Jaki wybrać zabieg na twarz?

Dostrzegłaś, że zmarszczek jakby więcej, że przebarwienia lub trądzik jakby bardziej widoczny, a może cera jakaś bez blasku i zmęczona? Jest decyzja - wizyta u kosmetyczki. Wchodzisz na stronę interne

Kommentare


bottom of page